Ocesue.com

Insights that Echo Beyond the Echo Chamber

Pets

Evo kolike kazne čekaju neodgovorne vlasnike koji ne čiste izmet svojih pasa

NEODGOVORNO ponašanje vlasnika pasa već je godinama problem u mnogim hrvatskim gradovima. Šetnje parkovima i ulicama većih gradova često narušavaju neugodni prizori i mirisi za koje su zaslužni vlasnici pasa koji odbijaju pokupiti izmet svojih ljubimaca. Ovakvo ponašanje istovremeno uništava estetiku javnih površina i predstavlja ozbiljan zdravstveni rizik za ostale građane i njihove ljubimce.

Jedinice lokalne samouprave u različitim dijelovima zemlje uvele su novčane kazne kako bi potaknule vlasnike na odgovornije ponašanje i održavanje čistoće javnih površina. U nastavku otkrivamo kako se kreću cijene novčanih kazni za neodgovorne vlasnike pasa u nekoliko hrvatskih gradova.

Zagreb

Fizičke osobe u Zagrebu mogu platiti kazne od 79 do 265 eura za prekršaje poput vođenja psa bez povodca ili neskupljanja izmeta na javnoj površini. Ove kazne odnose se na niz prekršaja koji uključuju neodgovorno ponašanje vlasnika pasa.

Osijek

U Osijeku, prema članku 136. stavku 1. točki 6. Odluke o komunalnom redu, kazne su znatno strože. Pravne osobe koje ne očiste površinu javne namjene onečišćenu njihovom životinjom mogu biti kažnjene sa 660 eura.

“Istim člankom propisano je da će se  novčanom kaznom u iznosu od 150,00 eura kazniti  i odgovorna osoba u pravnoj osobi koja počini prekršaj iz stavka 1.  navedenog članka kao i da će se novčanom kaznom u iznosu od 260,00 eura kazniti  i fizička osoba-obrtnik i osoba koja obavlja drugu samostalnu djelatnost, ako počini prekršaj iz stavka 1. navedenog članka u vezi s radom obrta ili druge samostalne djelatnosti”, poručuju iz Upravnog odjela za komunalno gospodarstvo Grada Osijeka.

Fizičke osobe koje ne pokupe izmet svoje životinje kaznit će se sa 150 eura.

Split

U Splitu novčana kazna za neskupljanje psećeg izmeta iznosi 66.36 eura. No ako odgovorni plate kaznu u roku od tri dana, iznos se smanjuje na 33.18 eura.

Varaždin

Varaždin ima jasnu odredbu u Odluci o uvjetima i načinu držanja kućnih ljubimaca i načinu postupanja s napuštenim i izgubljenim životinjama te divljim životinjama, prema kojoj je vlasnik kućnog ljubimca dužan nositi pribor za čišćenje i očistiti javnu površinu koju njegov ljubimac onečisti. Kršenje ove odredbe dovodi do kazne od 66.36 eura.

Pula

“Prema Odluci o uvjetima i načinu držanja kućnih ljubimaca i načinu postupanja s napuštenim i izgubljenim životinjama te divljim životinjama Grada Pule iz 2023. godine propisano je da će za postupanje protivno odredbama Odluke prekršitelj biti kažnjen kada pri izvođenju kućnog ljubimca na javnu površinu ne nosi pribor za čišćenje i ne očisti javnu površinu, koju njegov kućni ljubimac onečisti, iznosom od 100 eura”, poručuje Odsjek za informiranje Grada Pule.

Zašto je važno skupljati pseći izmet?

Skupljanje psećeg izmeta nije samo pitanje pristojnosti već i javnog zdravlja te očuvanja okoliša. Pseći izmet može sadržavati razne parazite i bakterije koje mogu biti štetne za ljude, osobito djecu koja se igraju na javnim površinama, ali i za ostale životinje.

Dr. Melissa Starling sa Sveučilišta u Sydneyju navodi da se psećim izmetom mogu prenositi mikroorganizmi kao što su Salmonella, E. Coli i Giardia, od kojih mogu oboljeti ljudi. Nadalje, kontakt sa psećim izmetom može dovesti i do infestacije parazitima poput glista i trakavica.

“Pseći izmet također može biti potencijalni rezervoar bakterija otpornih na antibiotike, što znači da ljudi kroz kontakt sa psećim izmetom mogu razviti bakterijske infekcije koje je teško liječiti”, objašnjava Starling.

Prema Animalabsu, kontakt sa zaraženim izmetom jedan je od glavnih načina prijenosa psećeg parvovirusa, koji pogađa pse svih dobi, ali najteže psiće.

Uz zdravstvene rizike, pseći izmet negativno utječe i na okoliš. Suprotno popularnom mišljenju, pseći izmet nije odlično gnojivo jer može zagaditi tlo i vodu, što može imati štetne posljedice za lokalni ekosustav. Kiše ispiru izmet koji nije pokupljen u kanalizacijski sustav, što može dovesti do kontaminacije vodenih površina i povećanja razine štetnih bakterija.

Kazne koje su uvedene diljem Hrvatske imaju cilj potaknuti vlasnike pasa na odgovorno ponašanje i podizanje svijesti o važnosti održavanja čistoće okoliša u kojem se nalazimo. Vlasnici koji čiste za svojim psima pokazuju poštovanje prema ostalim sugrađanima i njihovim ljubimcima te pomažu u održavanju ugodnog i sigurnog okruženja. 

Znate li nešto više o temi ili želite prijaviti grešku u tekstu?

LEAVE A RESPONSE

Your email address will not be published. Required fields are marked *